Dr hab. n. med. Daniel Kotrych, Prof UZ jest specjalistą w zakresie ortopedii i traumatologii narządów ruchu, lekarzem z dużym doświadczeniem zawodowym. Studia na Wydziale Lekarskim Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie ukończył w 2000 roku, a w 2005 roku na tej samej uczelni uzyskał tytuł doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy doktorskiej na temat: „Postacie kliniczne oraz metabolizmu kostny w spondylozie szyjnej”. W roku 2008 uzyskał stopień specjalisty w dziedzinie Ortopedii i Traumatologii Narządów Ruchu.
W 2016 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego na wydziale lekarskim Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie - tytuł rozprawy: „Poszukiwanie czynników wpływających na patogenezę i skuteczność leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów”. Wiedzę i doświadczenie zawodowe zdobywał także na zagranicznych stażach naukowych z zakresu ortopedii i traumatologii, których w latach 1996-2004 odbył aż sześć. Za granicą Prof. Kotrych kształcił się pod okiem specjalistów w najbardziej znanych klinikach, takich jak The Royal Sussex County Hospital w brytyjskim Brighton, Uniwersytet Navarra w Pampelunie, Instytut Rizolli w Bolonii, Klinika Uniwersytecka w Leiden, Holandia oraz Klinika Uniwersytecka w Muenster i Neurologisches Rehabilitationszentrum w Greifswald w Niemczech. Jego zainteresowania zawodowe obracają się wokół nowoczesnych metod leczenia operacyjnego nowotworów narządu ruchu, sposobów przeszczepiania kości, chirurgii plastycznej i rekonstrukcyjnej.
Dr hab. n. med. Daniel Kotrych jest pracownikiem Katedry i Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu i Kierownikiem Kliniki Ortopedii Dziecięcej i Onkologii Narządu Ruchu w Centrum Diagnostyki i Leczenia Nowotworów Dziedzicznych Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie. W 2018 otrzymał tytuł Profesora Uniwersytetu i został powołany na Kierownika Katedry Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego. Przez dwie kolejne kadencje był wybierany na funkcję Prezesa Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego, oraz przez dwie kadencje był Prezesem Sekcji Ortopedii Onkologicznej PTOiTr. Jest także członkiem Okręgowej Izby Lekarskiej w Szczecinie. Prof. Kotrych jest współpracownikiem Klubu Sportowego Arkonia Szczecin oraz Polskiego Związku Pływackiego.
Prof. Kotrych jest wybitnym specjalistą z zakresu ortopedii i traumatologii, znanym przede wszystkim dzięki rewolucyjnej, pierwszej w Polsce operacji przeszczepienia kości miednicy od zmarłego dawcy, która uratowała zdrowie młodemu pacjentowi, cierpiącemu na rozległy nowotwór kości. Kolejnymi osiągnięciami Prof. Kotrycha oraz lekarzy z Katedry i Kliniki Ortopedii, Traumatologii i Onkologii Narządu Ruchu PUM w Szczecinie były operacje z użyciem implantów produkowanych w technologii 3D tj. pierwszej subtotalnej endoprotezy kości łokciowej i promieniowej wszczepionej dwum pacjentom na początku 2009 z powodu rozległych nowotworów pierwotnych przedramienia, oraz w 2014 r. po resekcji rozległych nowotworów miednicy. Zastosowane implanty wykonane zostały na indywidualne zamówienie w unikalnej nie stosowanej dotychczas technologii pobudzania integracji kości i były pierwszymi tego typu w świecie. Obecnie metody te rozpropagował w szpitalach referencyjnych do leczenia mięsaków kości w Polsce, a także był współautorem polskich rekomendacji i zasad postępowania w leczeniu nowotworów kości. Prof. Daniel Kotrych jest autorem wielu krajowych i zagranicznych publikacji naukowych oraz programów badawczych. Od 2009 r współtworzy Polską Grupę Mięsaków Kości i Polski Rejestr Nowotworów Kości. Dodatkowo prowadzi ogólnopolskie kursy dla lekarzy specjalizujących się w ortopedii i traumatologii narządu ruchu, m.in. kurs „Onkologia narządu ruchu". To także wykładowca programu anglojęzycznego studentów Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od 2015 roku jako pierwszy przyjęty w poczet członków Europejskiego Towarzystwa Mięsaków Kości (EMSOS) a w 2018 roku w Amsterdamie powołany na członka Zarządu Towarzystwa EMSOS. Jest także członkiem Światowego Towarzystwa Chirurgów Oszczędzających Kończyny (ISOLS).